عکس-انواع-دوکش

طراحی، ساخت و تولید انواع دودکش با صدرا

دودکش یکی از جزئیات بسیار ضروری و اما فراموش شده در هر خانه یا ساختمانی است. نصب صحیح این لوله‌های به ظاهر ساده به عنوان یک سیستم ایمنی جهت جلوگیری از آتش‌سوزی و تخلیه گازهای سمی بسیار اهمیت دارند. جدا از این نصب انواع دودکش از دیدگاه بهداشتی نیز بسیار حیاتی است. این دودکش‌ها با خروج دود سبب بهبود کیفیت هوا و تهویه هوای داخلی محیط می‌شوند.

با اطمینان می‌توان گفت که در یک کارگاه صنعتی یا حتی آشپزخانه‌های کوچک تا حرفه‌ای دودکش‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. علاوه بر اینکه در آشپزخانه‌ها از انواع مواد غذایی و ادویه‌ها استفاده می‌شود بوی پخت غذا برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. از طرفی در مکان‌های صنعتی به دلیل استفاده از کوره و تجهیزات صنعتی بوهای قوی‌تری تولید می‌شود. در چنین حالت‌هایی انواع دودکش‌ به عنوان یک سیستم انتقال دود و گازهای مضر در سلامت افراد بسیار حیاتی هستند.

 

ماهیت دودکش‌ها

شما چه یک بخاری، شومینه، اجاق هیزمی، گازهای پخت‌وپز یا کوره‌های هیزمی داشته باشید بدون دودکش‌ بی‌فایده خواهند بود. درواقع هیچ راهی وجود ندارد که تمامی این موارد ذکر شده بدون دودکش عملکرد صحیحی داشته باشند.

انواع دودکش‌ها دارای ساختار کانالی یا لوله‌ای هستند که دود و گرمای محیط را از آن خارج خواهند کرد. دودکش‌ها به‌عنوان خروجی دود ناشی از تجهیزات گرمایشی یا صنعتی استفاده می‌شوند. به عبارتی ساده‌تر دود ناشی از وسایل و تجهیزات قابل‌احتراق را از محل موردنظر خارج می‌کنند. دودکش‌ها دارای انواع مختلفی هستند. هر کدام از آنها دارای مزایا و کاربردهای متفاوتی است. ازاین‌رو بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با انواع دودکش‌های تولیدی صدرا و کاربردهای آن آشنا شوید.

0:00
0:00

مزایا و اهمیت استفاده از دودکش از نظر صدرا

برای درک بیشتر اهمیت و مزایای این لوله‌های کاربردی بهتر است ابتدا یک مثال کوچک بزنیم.

تصور کنید قسمت‌های مختلف خانه فاقد دودکش‌ها باشند. برای مثال آشپزخانه شما هیچ نوع دودکشی نداشته باشد. بااین‌حال بوی غذا، ادویه‌ها، روغن و حتی دود ناشی از پخت‌وپز درون آشپزخانه باقی می‌ماند و از آن خارج نمی‌شود. در چنین حالتی شکایت سایر اعضای خانواده بلند خواهد شد و محیط خانه بسیار آزاردهنده می‌شود. در مقابل در قسمت‌های داخلی نیز بدون دودکش‌ها، دود حاصل از احتراق بخاری یا شومینه همچنان داخل محیط باقی می‌ماند. همه شما به‌خوبی می‌دانید که چنین امری می‌تواند بسیار مرگبار باشد. درنتیجه، توصیه می‌کنیم انتخاب تا اجرای صحیح انواع دودکش را جدی بگیرید. از مهم‌ترین مزایا و اهمیت استفاده از دودکش‌ها عبارت‌اند از:

 • دودکش‌ها راه‌حلی آسان برای خروج دود و گازهای ناشی از احتراق وسایل مختلف هستند. با خارج‌کردن این دود و گازها هوای داخل محیط همواره تمیز و ایمن خواهد بود. این دود و گازها برای سیستم تنفسی و بخصوص ریه به‌شدت مضر هستند.

 • بهبود کیفیت هوای محیط نیز یکی دیگر از مزایای انواع دودکش محسوب می‌شود. آنها با بیرون‌راندن هوای ناسالم و دود سبب تهویه‌مطبوع هوای داخلی خواهند شد.

 • دودکش‌ها با تهویه هوا، خروج بخار و گازهای مختلف سبب کاهش رطوبت محیط نیز می‌گردند. کاهش رطوبت نیز از رشد کپک‌ها و باکتری‌ها جلوگیری خواهد کرد.

 • دودکش‌ها عملکرد و راندمان سیستم‌های گرمایشی را افزایش می‌دهند. این لوله‌ها با خارج‌کردن دود از خفه شدن و کاهش اکسیژن لازم برای سوخت وسایل قابل‌احتراق جلوگیری می‌کنند.

 • دودکش‌ها علاوه بر تمامی مزایای کاربردی با ساختار و ظاهری متفاوت به نسبت گذشته می‌توانند زیبایی محیط را افزایش دهند. دودکش‌های صدرا با طراحی کلاسیک و ظریف جذابیت طراحی داخلی شما را افزایش می‌دهند.

 • در صورت روشن‌کردن هر نوع وسیله هیزمی یا شومینه دودی از آن خارج نخواهد شد. همچنین هیچ بویی در محیط موردنظر دیگر وجود ندارد.

بنابراین، دودکش‌ها بنابر کاربرد و مزایای متعدد، بسیار اهمیت دارند. آنها می‌توانند به‌راحتی با ساختار ساده خود در ایجاد هوای سالم و مطبوع، داخل هر نوع ساختمانی نقش داشته باشند.

دسته‌بندی انواع دودکش در صدرا

با انتخاب صحیح دودکش‌ها و نصب اصولی آنها دیگر شبانه نگرانی بابت سلامتی اعضای خانواده خود نخواهید داشت. دودکش‌ها دارای انواع مختلفی هستند؛ به همین دلیل در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. استفاده از وسایل قابل‌احتراق در داخل خانه چه برای گرم‌کردن و چه پخت‌وپز از زمان‌های بسیار دور مرسوم بوده است. اولین دودکش‌ها با استفاده از مصالح سنگی مانند گل، آجر یا تراش‌دادن سنگ‌های مختلف ساخته شدند. پس از آن انواع دودکش‌های مدرن با استفاده از ورق‌های فلزی یا متریال‌های گوناگون به‌صورت آماده به بازار عرضه شد. انواع دودکش‌ها در طرح‌، رنگ‌ و جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام برای قسمت‌های مختلفی از خانه کاربرد دارند. همچنین هرکدام از آن‌ها بنابر وسایل قابل‌احتراق و محیط‌های مختلف متفاوت هستند.

انواع دودکش‌‌ها اعم از جنس و طرح عبارتنداز:

 • دودکش‌های استیل

 • دودکش‌های آکاردئونی

 • دودکش‌های دوجداره

 • دودکش‌های pvc

 • دودکش‌های سیمانی

 • دودکش‌های گالوانیزه

 • دودکش‌های آجری

 • دودکش‌های دایره‌ای

 • دودکش‌های مکعبی

دودکش‌های گالوانیزه

دودکش‌های گالوانیزه‌ از اولین نسل دودکش‌های آماده و فلزی محسوب می‌شوند. این دودکش‌ها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ چراکه ورق گالوانیزه سبب اعطای مزایای بسیاری به این دودکش‌ها گردیده است. از دودکش‌های گالوانیزه بنام دودکش‌های آهنی نیز نام‌برده می‌شود. ورق گالوانیزه درواقع ورق‌های فولادی هستند که روی آن‌ها را با یک‌لایه از فلز روی‌پوشیده شده‌اند.

این ویژگی سبب افزایش مقاومت و استحکام دودکش‌ها در برابر خوردگی و اکسیداسیون می‌شود. درنتیجه طول عمر محصولات ساخته‌شده از ورق‌های گالوانیزه افزایش می‌یابد. ورق‌های گالوانیزه به دلیل لایه محافظی روی در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند.

ازاین‌جهت از این دودکش‌ها برای محیط‌های کم رطوبت و برای تجهیزات گازسوز مانند بخاری، آب‌گرم‌کن‌ها یا گازهای پخت‌وپز استفاده می‌شود.

دودکش‌های استیل

دودکش‌های استیل از ورق‌های استیل خالص ساخته می‌شوند. درواقع استیل یکی از محصولات و فرآورده‌های ورق‌های فولادی هستند. وجود استیل خالص در این دودکش‌ها سبب می‌گردد که در مقابل حرارت، خوردگی و رطوبت بسیار مستحکم باشند.

از جمله مهم‌ترین مشخصه دودکش‌های استیل می‌توان به خاصیت ضد زنگی، قابل‌بازیافت بودن و سختی بالای آن‌ها اشاره نمود. برای ساخت دودکش‌های استیل برای درزبندی‌ آنها از اتصالات جوشی استفاده می‌شود.

دودکش‌های آکاردئونی

درواقع دودکش‌های آکاردئونی بنام انواع دودکش‌های منعطف یا فلکسیبل نیز نامیده می‌شوند. ‌ این دسته از دودکش‌ها از آلومینیوم بسیار نازکی ساخته‌شده‌اند. همان‌طور که می‌دانید آلومینیوم فلزی سبک و مقاوم در برابر ذرات و شرایط جوی مختلف است.

دودکش‌های آکاردئونی به دلیل نازک بودن لایه ساختاری در مقابل نشت مونوکسید کربن مقداری ضعیف هستند. از لوله‌های آکاردئونی برای دودکش وسایل گاز سوزی که در داخل خانه‌ها و محیط‌های بسته استفاده می‌شود توصیه نمی‌گردد. دودکش‌های آکاردئونی اغلب برای تهویه محیط و انتقال هوا مناسب هستند.

دودکش‌های دوجداره

دودکش‌های دوجداره درواقع از کارآمدترین انواع دودکش‌های صدرا محسوب می‌شوند. این دودکش‌ها همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست دارای ساختاری دوجداره هستند. ایمنی و مقاومت این دسته از دودکش‌ها بسیار بالاتر از دودکش‌های دیگر است. ساختار دودکش‌های دوجداره به این‌گونه است که لایه داخلی از یک‌لایه فلزی بسیار مستحکم مانند آلومینیوم ساخته‌شده است. لایه بیرونی آن نیز از جنس pvc یا همان پلاستیک فشرده است. این دودکش‌ها دارای دو مسیر هوایی؛ یکی لایه داخلی که دارای ساختار فلزی است برای خروج دود استفاده می‌شود. لایه بیرونی نیز برای ورودی هوا در نظر گرفته شده است. در دودکش‌های دوجداره بطور هم‌زمان هوای نامطبوع و دود از محیط خارج و اکسیژن و هوای تازه‌ وارد محیط می‌شود. این ویژگی سبب افزایش راندمان وسایل گازسوز و قابل‌احتراق می‌گردد. از دودکش‌های دوجداره می‌توان برای وسایل گازسوز، وسایل حاوی محفظه‌های احتراق بسته؛ مانند آب‌گرم‌کن‌ها نیز استفاده نمود. دودکش‌های دوجداره از ایجاد خطرات آتش‌سوزی در محل تاحدامکان جلوگیری خواهند کرد. این دودکش‌ها عایق حرارتی بسیار مناسبی هستند و از هدررفتن دما و انرژی جلوگیری می‌کنند.

دودکش دوجداره فلزی

یکی دیگر از انواع دودکش‌های دوجداره از جنس دودکش‌های فلزی دوجداره هستند. این دودکش تولیدی توسط صدرا به طور کامل از ورق‌های فلزی و فولادی ساخته می‌شود. این دودکش‌ها در قسمت‌های خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌گردند.

دودکش فلزی دوجداره مقاومت بسیار بالایی در برابر دما، خوردگی و ضربات دارند. از آن‌ها برای انواع سیستم‌های قابل‌احتراق برای دودکش‌های مکان‌های صنعتی و حتی موتورخانه‌ها نیز می‌توان استفاده نمود.

انواع دودکش‌ها از لحاظ کاربرد و محل استفاده

همان‌طور که گفته شد محل نصب دودکش‌ها بر اساس کاربرد و ویژگی‌های آن متفاوت است. ازاین‌رو در انواع دودکش‌ها از لحاظ مکان نصب می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دودکش‌های آشپزخانه

 • دودکش‌های صنعتی

 • دودکش شومینه

 • دودکش آب‌گرم‌کن

 • دودکش هود

 • دودکش بخاری‌های هیزمی، گازی و نفتی

 • دودکش‌های مناسب تهویه محیط

 • دودکش‌های موتورخانه‌ای

نکات لازم جهت نصب انواع دودکش

متأسفانه، هرساله با شروع و آغاز فصل سرما تعداد بسیاری از افراد به دلیل نصب اشتباه دودکش‌ها دچار خفگی می‌شوند. نصب دودکش‌ها به‌صورت اصولی در سلامت و حتی جان افراد بسیار تأثیرگذار است. بنابراین، می‌خواهیم برای کاهش هرکدام از این پیشامدها نکات لازم برای نصب صحیح انواع دودکش‌ها را به شما معرفی کنیم.

 • توجه داشته باشید که برای هرکدام از وسیله‌هایی قابل‌احتراق به‌خصوص وسایل گازسوز یک دودکش مجزا تهیه کنید. همچنین فراموش نکنید که وسایل قابل‌احتراق و هواکش‌ها دارای کانال‌های مشترکی نباشد.

 • هرساله قبل از نصب و روشن‌کردن وسایل گازسوز مسیر خروج دود یا مسیر دودکش‌ها را به طور کامل بررسی کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که هیچ‌گونه محدودیتی در راه انتقال دود وجود نداشته باشد.

 • حتماً باید انتهای دودکش‌ها از کلاهک‌های ایمنی استفاده شود. این کلاهک‌ها در راندمان سوختن وسایل گازسوز بسیار تأثیرگذارند. همچنین از افتادن و ورود اشیا، پرندگان و جانوران به داخل دودکش جلوگیری خواهد کرد.

 • محل اتصال دودکش به‌وسیله قابل‌احتراق موردنظر را باید به‌خوبی بررسی کنید. این اتصال باید محکم و بدون هرگونه نشتی باشد.

 • لوله و قسمت عمودی دودکش را روی پایه‌هایی محکم قرار دهید. با این کار وزن دودکش به پایین انتقال می‌یابد و از اتصال آن اطمینان حاصل خواهید کرد.

 • قبل از روشن‌کردن وسایل گازسوز سالیانه باید میزان مکش دودکش را بسنجید. برای این کار از تست سوزاندن کاغذ در ابتدای ورودی دودکش کمک بگیرید.

 • هرگز و هرگز دودکش‌ها را از پنجره به بیرون از ساختمان هدایت نکنید.

 • در صورت نصب دودکش‌های توکار باید آن‌ها را از پشت‌بام با فاصله‌ای استاندارد نصب کنید. این دودکش‌ها باید یک متر بالاتر از سطح پشت‌بام قرار بگیرد.

 • از نصب و قراردادن زانوهای اضافی و بیش از حد در طول مسیر دودکش خودداری کنید. وجود زانوهای اضافی کارایی و راندمان دودکش را کاهش خواهد داد.

 • برای وسایل گازسوز و وسایل قابل‌احتراق با دماهای بالا هرگز از لوله‌های پلاستیکی و دودکش‌های pvc استفاده نکنید.

 • قطر صفحات فلزی برای ساخت دودکش‌ها باید در سرتاسر آن یکسان باشد.

ساخت انواع دودکش توسط صدرا

همان‌طور که مطالعه نمودید دودکش‌ها دارای انواع بسیار مختلفی هستند. هرکدام از آن‌ها در قسمت‌های مختلفی از خانه کاربرد دارند و برای وسایل مختلفی مناسب‌اند. همچنین روش‌های گوناگونی برای نصب آن‌ها وجود دارد؛ ازاین‌رو ساخت آن‌ها به همین اندازه می‌تواند متنوع باشد. ساخت و طراحی دودکش‌ها نیازمند دقت، متریال باکیفیت و تخصص کامل در این زمینه است. صدرا با بهره‌برداری از به‌روزترین تجهیزات دنیا و باکیفیت‌ترین متریال اولیه انواع مختلف دودکش‌ها را برای شما طراحی خواهند کرد.

نکات و ویژگی‌های مراحل ساخت انواع دودکش توسط صدرا عبارت‌اند از:

 1. در ابتدا مجموعه صدرا باتوجه‌به محل نصب و اجرای انواع دودکش‌ها، متریال آن را انتخاب خواهند کرد. دودکش‌های ساخته شده باید برای مکان موردنظر از استانداردهای لازم برخوردار باشند. ازاین‌رو طراحی آن، انتخاب متریال موردنیاز و ویژگی‌های ساختاری در ایمنی و کیفیت دودکش بسیار مؤثر است.

 2. در مرحله دوم این مجموعه باتوجه‌به کدهای ساخت‌وساز محلی ساختمان موردنظر دودکش‌های موردنیاز را طراحی خواهند کرد. اغلب کدها بر اساس استاندارد حفاظت از حریق آتش هستند. باتوجه‌به این کدهای موجود ضخامت، ساختار و نوع دودکش‌ها تعریف خواهند شد.

 3. درنهایت با انتخاب مناسب و طراحی نهایی مجموعه تولیدی صدرا دست‌به‌کار خواهند شد. در این مرحله باتوجه‌به نکات اصولی و استانداردهای لازمه انواع دودکش ساخته می‌شود.

 4. پس از ساخت دودکش‌ها تمامی آن‌ها از لحاظ میزان کیفیت نهایی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 5. برخی از دودکش‌های تولیدی توسط صدرا در محل موردنظر برش داده خواهند شد. برخی نیز در کارگاه تولیدی صدرا به طور کامل طراحی و ساخته می‌شوند. شما نیز می‌توانید انواع مختلفی از دودکش‌های صنعتی و خانگی را در ابعاد، ضخامت و طرح‌های مختلفی از صدرا بخواهید.

قیمت دودکش‌های صدرا

دودکش‌ها دارای ویژگی‌های بسیار متنوعی هستند؛ ازاین‌رو قیمت آن‌ها نیز بر اساس پارامترها و عوامل مختلفی تعیین می‌گردد. قیمت انواع دودکش‌های تولیدی توسط صدرا در مرحله اول به جنس و نوع دودکش‌ها بستگی دارد. برای مثال برای خرید دودکش‌های فلزی قیمت ورق مصرفی برای ساخت آن‌ها مهم‌ترین عامل در قیمت نهایی خواهد بود. به دلیل نوسانات بازار ورق‌های فلزی همچون آلومینیوم، استیل یا ورق‌های فولادی دارای قیمت‌های روزانه هستند.   بنابراین، قیمت روز آن‌ها در تعیین قیمت دودکش‌های فلزی تأثیرگذار است. علاوه‌برآن آن مساحت، تعداد و طول دودکش و مهم‌تر از همه ضخامت ورق‌ها نیز در هزینه نهایی تأثیرگذارند. ناگفته نماند هرچه ضخامت و کیفیت ورق‌های مورداستفاده برای ساخت انواع دودکش بیشتر باشد طول‌عمر دودکش‌ها نیز بیشتر خواهد بود.

تعداد اجزای اجرایی دودکش‌ها نیز در قیمت آن‌ها تأثیر گذارند. بدیهی است میزان قطعات و اتصالات به‌کاررفته در طراحی، ساخت و اجرای دودکش‌ها در قیمت آن‌ها تأثیرگذار هستند. قیمت بر اساس ویژگی‌های ساختاری، میزان متریال به‌کاررفته و در نهایت دستمزد، به‌ازای هر یک مترمربع توسط صدرا تعیین‌شده است. بنابراین، شما می‌توانید جهت اطلاع دقیق از قیمت انواع دودکش موردنیاز خود با کارشناسان صدرا تماس حاصل فرمایید.

نمونه انواع دودکش هوا تولید شده توسط تهویه صدرا