طراحی،-تولید-و-نصب-انواع-کلاهک-دودکش

طراحی، تولید و نصب انواع کلاهک دودکش

استفاده از وسایل گازسوز و قابل‌احتراق سبب انتشار دود و گازهای سمی درون محیط می‌شود. دودکش‌ها و مهم‌تر از آن‌ها انواع کلاهک دودکش برای خارج‌کردن همین دود و گازهای سمی قابل‌استفاده هستند. دودکش‌ها راه انتقال دود و گازها به بیرون از محیط‌اند، اما ساختار کاربردی آن‌ها بدون کلاهک تکمیل نخواهد شد. ایمنی و کارایی دودکش‌ها به‌وسیله کلاهک‌ها تکمیل می‌گردند. جالب است بدانید نصب کلاهک دودکش در ساختمان‌سازی یکی از موارد ایمنی در تأیید پایان کار آن محسوب می‌شود. کلاهک‌ها دارای انواع بسیار مختلفی هستند. هر کدام از لحاظ ساختاری، ظاهری، کاربرد و جنس با یکدیگر متفاوت‌اند. صدرا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع کلاهک فلزی در کشور است. کلاهک‌های این مجموعه طبق اصول مهندسی شده و استانداردهای ایمنی ساخته می‌شوند. نحوه نصب دودکش‌ها، رعایت موارد ایمنی در ساخت و نصب آن‌ها می‌تواند به‌راحتی در جان و ایمنی افراد بسیار تأثیرگذار باشد. ازاین‌رو در این قسمت می‌خواهیم تمامی دودکش‌های تولیدی توسط صدرا و کاربردهای آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

معرفی کلاهک

همان‌طور که اشاره شد سیستم دودکش و انتقال دود وسایل گازسوز به کلاهک‌ها ختم خواهد شد. استفاده از انواع کلاهک دودکش از گذشته تابه امروز جهت خارج‌کردن گازها، آلاینده‌ها و دود درون خانه‌ها و ساختمان‌ها رایج بوده است. کلاهک‌ها معمولاً دارای ساختاری شبیه به H انگلیسی هستند که در انتهای لوله‌های دودکش نصب می‌شوند. اغلب کلاهک‌ها از جنس فلزهای مقاوم ساخته می‌شوند. استفاده از این کلاهک‌ها از جمع‌شدن گازهای سمی درون ساختمان و به خطر انداختن سلامت تنفسی افراد بسیار مؤثر است. استفاده از کلاهک دودکش‌ها علاوه بر تمامی موارد ذکر شده سبب افزایش کاربری و راندمان سیستم دودکش خواهد شد.

به عبارتی دیگر با قراردادن و نصب کلاهک کارایی دودکش‌ها نیز افزایش می‌یابد. کلاهک‌های دودکش در قسمت بیرونی لوله‌های دودکش و خارج از ساختمان نصب می‌شوند. در ادامه با انواع آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی انواع کلاهک دودکش صدرا

در دسته‌بندی انواع کلاهک‌های ساخته‌شده توسط صدرا می‌توان آن‌ها را بر اساس شکل ظاهری، ساختار و جنس معرفی نمود. تمامی کلاهک‌های ساخته‌شده توسط صدرا فلزی و از فلزات بسیار مقاوم ساخته می‌شوند. از جمله انواع کلاهک دودکش صدرا از لحاظ ساختاری و ظاهری عبارت‌اند از:

 • کلاهک‌های اچ شکل

 • کلاهک پره‌ای

 • کلاهک زانویی

 • کلاهک چینی

 • کلاهک طرح آلمانی

معرفی-انواع-کلاهک-دودکش-صدرا

کلاهک‌های اچ شکل

یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین کلاهک‌های مورداستفاده در ساختمان‌های مختلف کلاهک‌های H شکل هستند. به‌طورقطع شما کلاهک‌های اچ شکل را در پشت‌بام ساختمان‌های مختلف مشاهده کرده‌ای.د همان‌طور که از نام این نوع کلاهک پیداست ساختار ظاهری آن به شکل H انگلیسی طراحی‌شده است. این کلاهک به ۲ شکل کلاهک اچ شکل چهارگوش و اچ شکل گرد طراحی می‌شود.

کلاهک-اچ-شکل-چهارگوش

کلاهک اچ شکل چهارگوش

کلاهک اچ شکل چهارگوش همان کلاهک‌های قدیمی و رایج هستند که در اکثر پشت‌بام‌ها می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. این کلاهک در انتهای دودکش‌های چهارگوش نصب می‌شود. از این کلاهک‌ها می‌توان برای دودکش‌های موتورخانه، شومینه یا بخاری‌های گازی استفاده نمود. کلاهک‌های دودکش H شکل با مقاطع چهارگوش دارای ساختار مکعبی هستند که درون خروجی نهایی دودکش قرار گرفته است. دود و گازهای بیرون‌آمده از طریق دودکش 76نیز به سمت پره‌های چهارگوش کلاهک هدایت خواهند شد. ابعاد و خروجی کلاهک‌های دودکش چهارگوش باید  با ابعاد و قطر خروجی دودکش‌ها یکسان باشند. درصورتی‌که قطر کلاهک‌ها از لوله‌های دودکش کم‌تر باشد سبب خفه شدن دودکش و کاهش مکش آن خواهد شد. دودکش‌های چهارگوش از انواع ورق‌های فلزی گالوانیزه، روغنی، ورق‌های سیاه و گاهی ورق‌های استیل ساخته می‌شوند. ضخامت کلاهک‌ها باید با ضخامت لوله‌های دودکش یکسان باشند. برای نصب کلاهک‌های اچ شکل چهارگوش باید فاصلة یک ونیم متری از سطح پشت‌بام حتماً رعایت شود.

کلاهک‌های اچ شکل گرد

این کلاهک‌ها نیز هم دارای ساختاری ال شکل اما با ظاهری گرد و استوانه‌ای هستند. برعکس کلاهک‌های چهارگوش که به شکل مکعبی ساخته می‌شوند لوله‌ها و قطعات آن به شکل استوانه‌ای طراحی شده است. این کلاهک‌ها به انتهای دودکش‌ها متصل می‌شوند و دود و هوای داخل دودکش را به بیرون هدایت می‌کنند. تمامی مقاطع کلاهک‌های اچ شکل گرد به شکل دایره‌ای و گرد طراحی شده‌اند. توجه کنید باید قطر مقاطع یا دهانه‌های خروجی دودکش‌ها با قطر و دهانه کلاهک یکسان باشد. چراکه تفاوت این ۲ سبب خفگی و مسدودشدن مسیر و برگشت گاز و دود به درون محیط خواهد شد.

کلاهک‌های اچ شکل گرد به‌صورت گرد و استوانه‌ای و از ۴ قطعه استوانه‌ای‌شکل تشکیل شده‌اند. این قطعات اصطلاحاً درون هم چفت شده و مونتاژ خواهند شد. کلاهک‌های اچ شکل گرد نیز از انواع ورق‌های فلزی اعم از گالوانیزه روغنی، ورق‌های سیاه و استیل ساخته می‌شوند. همچنین شما می‌توانید با رنگ‌آمیزی از اکسیدشدن و فرسایش آن جلوگیری کنید.

کلاهک‌های-اچ-شکل-گرد
نصب-کلاهک-H-گرد
نصب کلاهک H گرد

کلاهک‌های اچ شکل گرد به ۲ شکل در جای خود نصب می‌شوند. در روش اول که اصطلاحاً روش اورلوپ نام دارد از هم‌پوشانی لوله دودکش به‌وسیله پایه کلاهک گرد استفاده می‌کنند. روش دیگر برای کلاهک‌هایی است که در قطرها و ضخامت‌های بالاتر و بزرگ‌تری ساخته می‌شوند. در دسته دوم روش فلنج نامیده می‌شود که با استفاده از جوش صورت می‌گیرد.

درصورتی‌که لوله دودکش شما چهارگوش و کلاهک گرد باشد؛ شما می‌توانید با استفاده از یک تبدیل چهارگوش به گرد از آن استفاده کنید. برای نصب این کلاهک‌ها و افزایش راندمان دودکش باید کلاهک یک و نیم متر از سطح پشت‌بام فاصله داشته باشد.

کلاهک‌های دودکش پره‌ای

کلاهک‌های دودکش پره‌ای برای دودکش موتورخانه‌ها، آب‌گرم‌کن، بخاری و شومینه مورداستفاده هستند.  این کلاهک‌ها به ۲ دسته پره‌ای چهارگوش و گرد تقسیم می‌شود.

کلاهک پره‌ای چهارگوش

کلاهک‌های پره‌ای چهارگوش ازجمله پرکاربردترین و رایج‌ترین کلاهک دودکش محسوب می‌شوند. این کلاهک‌ها باتوجه‌به شکل ظاهری چهارگوش دارای پره‌های موازی شکل هستند. به همین دلیل با وجود این پره‌ها درون آن به نام کلاهک‌های پره‌ای نام‌گذاری شده‌اند. پره‌های این کلاهک به شکل Z طراحی و ساخته‌شده است. این پره‌ها علاوه بر خروج انواع دود و گازها از ورود آب، گردوغبار نیز به طور کامل جلوگیری خواهند کرد. ساختارهای پره‌ای از نفوذ هرگونه آب برف‌وباران به درون دودکش جلوگیری می‌کند ازاین‌رو به آنها کلاهک‌های ضد‌آب نیز می‌گویند. کلاهک‌های پره‌ای چهارگوش از انواع ورق‌های روغنی، سیاه، ورق‌های رنگی، گالوانیزه و استیل ساخته می‌شوند.

در صورت ساخت این نوع کلاهک‌ها از ورق‌های استیل از ورق‌های استیل با عیار ۳۰۴ و ۳۱۶ استفاده می‌کنند. درصورت استفاده از ورق‌های روغنی یا سیاه نیز لزوماً باید با استفاده از رنگ‌های کوره‌ای یا پودری کلاهک را رنگ‌آمیزی کنید. این امر سبب می‌گردد تا کلاهک دودکش دربرابر تماس مداوم با آب برف و باران و رطوبت دچار فرسایش، زنگ‌زدگی و اکسیداسیون نگردد.

کلاهک-پره‌ای-چهارگوش

ساخت و نصب پره‌ای چهارگوش

به طور معمول ورق‌های فلزی قابل‌استفاده برای ساخت کلاهک‌های پره‌ای چهارگوش کمتر از ۱ میل و نهایتاً یک میل هستند. اما در صورت ساخت کلاهک‌های بسیار بزرگ‌تر برای مصارف صنعتی ضخامت آن نیز تا ۲ میل قابل‌افزایش خواهد بود. برای نصب استاندارد کلاهک‌های دودکش پره‌ای چهارگوش باید ۳۰ سانتی‌متر با کف پشت‌بام فاصله داشته باشد. تعداد پره‌های داخلی این کلاهک در حالت معمولی و استاندارد ۴ عدد است. اما تعداد آن‌ها می‌تواند به خواست کارفرما افزایش یابد. ازاین‌رو می‌توان گفت که کلاهک‌های دودکش پره‌ای چهارگوش صدرا کاملاً سفارشی شده هستند. شما می‌توانید آن‌ها را در ابعاد و سایزهای مختلف سفارش دهید.

از-دیگر-کاربردهای-کلاهک-دودکش-پره‌ای-چهارگوش

از دیگر کاربردهای کلاهک دودکش پره‌ای چهارگوش عبارتنداز:

 • مکش هوای لوله‌های تأسیسات

 • ساختمان‌ها و مکان‌های صنعتی

 • اتاقک دستگاه‌های هواساز و

 • آسانسورها

تاج کلاهک دودکش پره‌ای چهارگوش به‌صورت هشتی و با یک شیب مسطح و قوس‌دار طراحی و ساخته می‌شود. ازاین‌رو با توجه به‌ظاهر زیبا و جذاب آنها در بام‌های شیب‌دار و مسطح بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند. به همین منظور شما نیز می‌توانید انواع این دودکش‌ها را متناسب با رنگ پشت‌بام‌ رنگ‌آمیزی و هماهنگ کنید.

کلاهک دودکش پره‌ای گرد

کلاهک دودکش پره‌ای گرد نیز یکی دیگر از انواع کلاهک‌های پره‌ای است که با مقاطع گرد طراحی و ساخته می‌شوند. این کلاهک‌ها دارای یک پایه استوانه‌ای‌شکل و پره‌های دایره‌ای در درون کلاهک هستند. بالای این کلاهک نیز به شکل مخروطی به‌عنوان یک تاج روی کلاهک دودکش قرار گرفته است. ازاین‌رو ظاهر زیبای آن سبب گردیده در پشت‌بام خانه‌ها و ساختمان‌های شیک استفاده شوند.

از این کلاهک‌ها برای لوله‌های دودکش موتورخانه‌ها لزوماً با مقاطع گرد و دایره‌ای استفاده می‌شود. در ساخت این کلاهک‌ها از انواع ورق‌های فلزی گالوانیزه، روغنی، سیاه، ‌رنگی و استیل استفاده می‌شود. باتوجه‌به ساخت سفارشی این نوع کلاهک توسط صدرا شما هیچ محدودیتی در انتخاب ضخامت، نوع ورق، رنگ و ابعاد آن نخواهید داشت.

کلاهک-دودکش-پره‌ای-گرد
ساخت-و-نصب-کلاهک-پره‌ای-گرد
ساخت و نصب کلاهک پره‌ای گرد

ارتفاع پایه‌های این دودکش نیز بر اساس مکان نصب و مکش نوع آلاینده‌های موجود به‌صورت استاندارد تعیین خواهدشد. در صورت استفاده از ورق‌های یک میل و کم‌تر نقاط اتصال آن توسط جوش فیکس می‌شود. در صورت استفاده از ورق‌هایی با ضخامت بالاتر از ۱ میل نیز از الکترود جوشکاری استفاده می‌شود. برای ساخت کلاهک دودکش‌های حاوی آلاینده‌های شیمیایی، اسیدی و خورنده از ورق‌های استیل با عیار ۳۱۶ استفاده می‌گردد. کلاهک‌های ساخته شده از ورق‌های روغنی باید جهت جلوگیری از اکسیدشدن و استهلاک با رنگ‌های کوره‌ای رنگ‌آمیزی شوند.

نحوه نصب این کلاهک‌ها نیز به ۲ روش اورلوپ و فنچ قابل‌اجرا هستند. نحوه ایستایی و جوش‌های مقاوم این کلاهک از نفوذ هرگونه ذرات، پرندگان و آب به داخل کلاهک جلوگیری می‌کند. ازاین‌رو کلاهک‌های پره‌ای گرد از ایمنی بسیار بالایی برخوردارند. از کلاهک‌های پره‌ای گرد برای دودکش موتورخانه‌ها، شومینه‌ها، هودهای صنعتی و فانتزی، آب‌گرم‌کن‌ها، بخاری‌های گازسوز خانگی و صنعتی می‌توان استفاده نمود.

کلاهک دودکش طرح چینی

کلاهک‌های دودکش طرح چینی نیز به ۲ شکل چهارگوش و دایره‌ای قابل طراحی و اجرا هستند. تفاوت عمده این ۲ نوع دودکش نیز فقط در ساختار و مقاطع دایره‌ای و مربع شکل آن‌هاست. تمام ویژگی‌های ساختاری و کاربردی آن‌ها با هم یکسان هستند.

ساختار-ظاهری-کلاهک-چینی

ساختار ظاهری کلاهک چینی

در ساختار کلاهک دودکش چینی گرد تمامی مقاطع، پایه و حتی کلاهک آن به‌صورت گرد و دایره‌ای طراحی می‌شود. این نوع کلاهک دارای پایه استوانه‌ای‌شکل و یک تاج مخروطی که به شکل دایره‌ای برش داده شده طراحی‌شده است. در ساختار کلاهک‌های چهارگوش چینی نیز تمامی مقاطع آن به‌صورت چهارگوش برش و ساخته‌شده است. ازاین‌رو برخی افراد کلاهک‌های چینی چهارگوش را به‌عنوان کلاهک‌های کلبه‌ای نیز می‌خوانند.

ساخت انواع کلاهک چینی

در ساخت هر دو نوع این کلاهک‌ها از انواع ورق‌های فلزی گالوانیزه، سیاه، روغنی، آلومینیوم، رنگی و استیل استفاده می‌شود. در صورت استفاده از کلاهک‌ها برای مکش دودهای اسیدی و آلاینده‌های خورنده از ورق‌های استیل ۳۱۶ استفاده خواهد شد. ساخت کلاهک دودکش چینی گرد و چهارگوش در صدرا کاملاً سفارشی است. میزان ارتفاع و قطر پایه‌ها، تاج، ابعاد، ضخامت ورق و نوع ورق فلزی به اختیار کارفرما متغیر خواهدبود. نکته مهمی که باید در ساخت و نصب این نوع دودکش در نظر بگیرید هماهنگ و یکسان بودن قطر تاج و پایه کلاهک است. این میزان نباید از یکدیگر بسیار بزرگ‌تر و کوچک‌تر باشند. تاج کلاهک نیز به‌وسیله رابط یا جوش‌های محکم به پایة کلاهک متصل خواهد شد.

کلاهک دودکش آلمانی

کلاهک‌های دودکش طرح آلمانی نیز در ساختمان‌ها و مصارف صنعتی استفاده می‌شوند. از جمله از این کلاهک دودکش در کارخانه‌های مواد غذایی و به‌خصوص مراکزی که مشغول به تولید آرد هستند استفاده می‌شود. چراکه در این مکان‌ها میزان بهداشت بالا و عدم ورود ذرات و گردوغبار بسیار حائز اهمیت است. این دودکش‌ها نیز به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در ابعاد صنعتی از ورود هرگونه آلاینده‌های خارجی به داخل محیط جلوگیری کنند. دودکش‌های آلمانی در فصل سرما نیز می‌توانند مانع از ورود آب برف‌وباران و رطوبت به داخل ساختمان شوند. کلاهک‌های دودکش طرح آلمانی به طور معمول از ورق‌های گالوانیزه ساخته می‌شوند. این کلاهک‌ها در انواع سقف‌های شیب‌دار و مسطح قابل‌استفاده هستند. ارتفاع قطر کلاهک نیز محدودیتی ندارد و بنابر درخواست شما توسط مجموعه صدرا ساخته می‌شود.

کلاهک-دودکش-آلمانی

جنس انواع کلاهک دودکش در صدرا

همان‌طور که در معرفی کلاهک‌های مختلف اشاره شد از فلزات مختلفی برای ساخت کلاهک‌ها استفاده می‌شود. به طور معمول کلاهک‌های فلزی از ساختار و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. کلاهک‌های فلزی از انواع ورق‌های استیل، آلومینیومی، آهنی و گالوانیزه ساخته می‌شوند. این ورق‌ها در ضخامت‌های مختلفی موجود و بنابر نوع کاربرد و دودکش ضخامت آن‌ها تعیین می‌شود. برای مثال دودکش‌هایی که آلاینده‌های بسیار سمی و خورنده از آن خارج می‌شوند لزوماً ورق‌های استیل بهتر هستند.

همچنین درصورت استفاده از ورق‌های سیاه یا روغنی باید از رنگ‌های پودری و کوره‌ای برای افزایش طول عمر کلاهک استفاده نمود. این رنگ‌ها سبب کاهش روند پوسیدگی و زنگ‌زدگی کلاهک‌ها می‌شوند مجموعه صدرا انواع کلاهک‌های فلزی را با استفاده از ورق‌های فلزی باکیفیت طراحی و اجرا خواهد کرد.

قیمت کلاهک دودکش در صدرا

درواقع باتوجه‌به تنوع بالای کلاهک‌های صدرا از لحاظ ابعاد، ضخامت، کاربرد، ساختار و شکل قیمت آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. بنابراین پارامترهای تشکیل‌دهنده و مورداستفاده در ساخت کلاهک‌ها تعیین‌کننده قیمت نهایی آن‌ها خواهند بود. از جمله عواملی همچون

قیمت-انواع-کلاهک-دودکش-در-صدرا
 • جنس ورق

 • میزان ضخامت ورق به کار برده شده

 • قیمت روز ورق مورداستفاده

 • میزان حجم ورق موردنیاز برای ساخت

 • ابعاد، اندازه و قطر ورق‌ها

 • نوع طراحی

می‌توانند به طور مستقیم در قیمت نهایی انواع کلاهک دودکش صدرا تأثیرگذار باشند. اگر قصد خرید یا سفارش کلاهک دودکش برای هرنوع ساختمانی را دارید توصیه می‌کنیم با مشاوران صدرا تماس حاصل فرمایید. با دریافت مشاوره رایگان از این کارشناسان می‌توانید مناسب‌ترین کلاهک را درنهایت با قیمتی مناسب از آن‌ها دریافت نمایید.

خرید کلاهک دودکش از مجموعه صدرا

صدرا متشکل از افرادی باتجربه، با بهره‌گیری از مجهزترین تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا انواع کلاهک‌های فلزی را طراحی می‌کنند. این مجموعه با به‌کارگیری فلزات مقاوم و آلیاژهای مناسب ازجمله انواع کلاهک‌های فلزی بادوام را طراحی و اجرا خواهند کرد.همان‌طور که می‌دانید پایان کار ساختمان‌ها با عدم کلاهک‌های دودکش مورد تأیید نخواهد بود. حال شما می‌توانید انواع کلاهک دودکش فلزی را طبق استانداردهای ساختمان‌سازی از صدرا خریداری نمایید.

این مجموعه انواع کلاهک دودکش فلزی با ورق‌های گالوانیزه، استیل، آهنی و فولادی را در ضخامت‌ها و ابعاد مختلف ارائه می‌کند. شما می‌توانید با خرید از صدرا انواع کلاهک دودکش را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در زمان تعیین‌شده دریافت نمایید.

نمونه انواع کلاهک دودکش اجرا شده توسط تهویه صدرا