آشنایی با کاربردها و مزایای ورق استیل+ خرید آسان آن

پیشرفت فوق‌العاده در عرصه صنعت فولادسازی سبب گردیده تا در سال‌های اخیر کیفیت و حجم تولیدات فولادی افزایش پیدا کند. برای مثال ورق استیل امروزه با برخورداری از ویژگی‌های مطلوب توانسته در عرضه فلزات به‌خوبی بدرخشد. در عصر حاضر مستحکم بودن در کنار طول عمر و همچنین کاربردی بودن، باارزش‌تر از جنس و متریال انتخابی است. چنین ویژگی‌هایی سبب گردیده تا ورق استیل امروزه به یکی از پرکاربردترین فلزات موجود تبدیل گردد.

اگر به اطراف خود خوب بنگرید؛ می‌توانید کاربردهای متفاوتی از فلزات را به‌ خوبی ببینید. استفاده از فلزات در صنایع مختلف بسیار حائز اهمیت و مورد توجه است. چراکه فلزات دارای کاربردها، دوام و استحکام بیشتر به نسبت متریال‌های دیگر همانند چوب و پلاستیک هستند. از طرفی پیشرفت علم در زمینه ساخت انواع مختلف فلزهای دیگر توانسته با ایجاد تغییراتی بهتر و کاربردی‌تر بر دامنه کاربردی آن‌ها بیفزاید.

بالطبع اگر فعالیت شما نیز در حوزه آهن‌آلات و فولاد باشد می‌توانید به‌ خوبی اهمیت این مسئله را درک نمایید. به‌ همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم شما را به معرفی ورق استیل، کاربردها و مزایای بی‌نظیر آن آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

سفری در تاریخ با ورق استیل

سفری در تاریخ با ورق استیل

واژه آهن برای همه ما آشناست. فلزی که هزاران سال است توسط بشر کشف شده و مورد استفاده قرار گرفته است. در مقابل استفاده از ورق استیل یا همان فولاد ضد زنگ از مواردی است که در یک قرن‌ اخیر وارد عرصه علم مواد گردیده است. درواقع می‌توان گفت که فلز استیل توانست انقلابی بسیار جنجالی در دنیای مدرن فلزات ایجاد کند. همان‌طور که می‌دانید یکی از نقاط ضعف و بزرگ‌ترین مشکلاتی که فلزات می‌توانند داشته باشند خاصیت زنگ زدگی آن‌هاست.

قرار گرفتن در مقابل رطوبت، هوای مرطوب و آب برف و باران، پس‌از مدتی با اکسیداسیون دچار زنگ‌زدگی فلزات خواهد شد. اما در واقع با اختراع و کشف فولاد زنگ نزن تحت عنوان Stainless Steel انقلابی جنجالی به پا کرد. فلزی که در هر شرایطی دچار زنگ‌زدگی و پوسیدگی نخواهد شد؛ می‌تواند بسیار قابل توجه باشد. درواقع در سال ۱۹۱۳ مهندس هری ویریر در بریتانیا استیل را برای اولین‌بار کشف نمود.

جالب است بدانید که آقای هری به ‌طور کاملاً اتفاقی اولین اختراع خود را با استفاده از این فلز به ثبت رسانید. کشف فولاد ضدزنگ جهت رفع معضل فرسایش لوله‌های تفنگ در جنگ جهانی اول بسیار کاربردی بود. پس‌از این کشف اولیه با افزودن کروم به آهن مذاب دریافت که خاصیت خوردگی و زنگ زدگی در فولاد تقویت خواهد شد.

پس‌از آن پیشرفت‌های بسیاری تا به امروز توسط مخترعین و همچنین افراد مختلف با استفاده از استیل ثبت‌شده است. در نهایت در سال ۱۹۳۰ Stainless Steel یا همان استیل ضد زنگ برای اولین بار در سوئد در کارخانه اوستا تولید شد.

مشخصه‌های ورق استیل

مشخصه‌های ورق استیل

ورق استیل تحت نام Stainless Steel بنام ورق ضد زنگ نیز مشهور است. این فلز با استفاده از آلیاژی از ترکیبات فلزی ساخته می‌شود. چنین ترکیباتی توانسته به آن خاصیت ضد زنگ زدگی، خوردگی و مقاومت بسیار چشمگیری ببخشد.

ورق‌های استیل دارای مقادیر حداقل ۱۲ درصد فلز کروم هستند. درواقع فلز کروم خود فلزی بسیار مقاوم در مقابل زنگ‌زدگی و پوسیدگی است. به‌ همین دلیل با افزودن مقادیر مشخصی از کروم به فولاد ضمن افزایش مقاومت و خوردگی ورق‌های استیل ساخته خواهندشد. با چنین تغییراتی علاوه بر افزایش مزایا و دامنه کاربردی آن سبب تغییر در ساختار شیمیایی آن نیز خواهد شد.

این تغییرات سبب ایجاد پارامترها و مزایای بی‌نظیری می‌گردد که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد. درنتیجه افزودن آلیاژ کروم به فولاد تغییرات فیزیکی و شیمیایی آن تغییر خواهد کرد. ازجمله مشخصه‌های فیزیکی و شیمیایی استنلس استیل عبارت‌اند از:

مشخصات مکانیکی و فیزیکی ورق استیل

مشخصات مکانیکی و فیزیکی ورق استیل

در حقیقت با افزودن کروم به فولاد، خواص مکانیکی آن دچار تغییر و تحولاتی بسیار خوب خواهد شد. به زبانی ساده‌تر از جمله اصلی‌ترین تفاوت ساختاری مابین آهن و استیل تولید شده میزان کربن موجود در آن‌ها است درواقع کربن موجود در فلز استیل از 03/0 درصد الی 75/1 درصد متفاوت است.

درنهایت به ‌صورت جمع‌بندی می‌توان گفت که مهم‌ترین ساختار فیزیکی و ساختاری استیل با فولاد افزایش مقاومت، خاصیت ضد خوردگی و زنگ‌زدگی است. این تغییر بدلیل افزودن آلیاژهای گوناگون به فولاد رخ خواهد داد.

مشخصات شیمیای ورق استیل

مشخصات شیمیای ورق استیل

در بررسی مشخصات شیمیایی استیل می‌توان گفت که فولادها به ۲ دسته فولاد ساده و استیل ضدزنگ تقسیم می‌شوند. کربن موجود در فولاد ساده به نسبت استیل کم‌تر است. در مقابل آن فولاد ساده دارای عناصر محدودتری است. اما در فولاد ضد زنگ به جز موارد موجود در فولاد ساده شامل عناصری همچون سیلیسیم، منگنز، گوگرد و فسفر است. علاوه‌بر‌آن عناصر دیگری مانند کروم به این ترکیبات اضافه خواهد شد که خواص و کاربردهای فولاد را در نهایت افزایش خواهد داد.

معرفی انواع ورق استیل

معرفی انواع ورق استیل

شاید در ابتدا ورق استیل به ‌صورت اتفاقی کشف و ساخته شد. اما پس‌از آن با انجام آزمایشات و بررسی‌های مختلف توانستند ترکیباتی متفاوت از آن به‌دست آورند. با افزایش آلیاژهای گوناگون در نهایت انواع مختلفی از ورق‌های استیل را ساختند. در تقسیم‌بندی ورق استیل می‌توان آن‌ها را براساس آلیاژ به‌کاررفته در ساخت آن تقسیم‌بندی نمود. از جمله انواع ورق استیل عبارت‌اند از:

 • ورق استیل سری 200
 • ورق استیل سری 300
 • ورق استیل سری ۴۰۰
 • ورق استیل سری ۵۰۰
 • ورق استیل سری 600

ورق‌های استیل سیری ۳۰۰ ازجمله رایج‌ترین و معروف‌ترین ورق‌های استیل محسوب می‌شوند که در ادامه با انواع و کاربردهای آن آشنا خواهید شد. همچنین این در حالی است که ورق‌های سری ۴۰۰ بسیار متفاوت‌تر از سایر ورق‌های استیل هستند. سری 400 جهت ساخت انواع مختلفی تجهیزات روزمره که از آن استفاده می‌کنید کاربرد دارند.

مشخصات ورق استیل سری ۲۰۰

مشخصات ورق استیل سری ۲۰۰

ورق‌های استیل سری 200 با استفاده از آلیاژهای آستینیتی، کروم، نیکل و منگنز ساخته می‌شوند. از جمله انواع ورق استیل سری 200 عبارتند از:

 • ورق استیل شماره 201 که از نوع استینیتی و به روش نورد سرد ساخته‌شده است.
 • استیل شماره ۲۰۲ که از نوع استینیتی و با استفاده از ترکیب فولاد ضد زنگ ساخته‌شده است.
مشخصات ورق استیل سری ۳۰۰

مشخصات ورق استیل سری ۳۰۰

 • ورق استیل شماره ۳۰۱ از جمله مهم‌ترین ورق‌های سری ۳۰۰ محسوب می‌شوند. این دسته از ورق‌ها از شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برخوردارند. همچنین قابلیت جوشکاری این دسته از ورق‌های استیل بسیار آسان است.
 • ورق استیل شماره ۳۰۲ از ورق‌های استیل بسیار مقاوم هستند. در مقابل خوردگی و زنگ‌زدگی از مقاومت چشمگیری برخوردارند.
 • ورق استیل شماره ۳۰۳ دارای مقادیر بیشتری از گوگرد و فسفر هستند. به ‌همین دلیل وجود این عناصر سبب افزایش شکل‌پذیری نیز در آن‌ها گردیده است.
 • ورق استیل 304 دارای ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل هستند. همچنین ورق استیل ۳۰۴ با نام استیل ۱۸٫۸ نیز معروف است.
 • ورق استیل L304 که دارای درصد بسیار کمی از کربن است. از شکل‌پذیری بالایی برخوردار نیست. به ‌همین دلیل برای اعمالی مانند جوشکاری توصیه نمی‌گردد.
 • ورق استیل شماره ۳۰۹ یکی از مهم‌ترین و مطرح‌ترین ورق‌های استیل محسوب می‌شود. این دسته از ورق‌های استیل از مقاومت حرارتی بسیار چشمگیری برخوردار است. به‌ همین دلیل در کاربردها و مواردی که مقاومت در مقابل حرارت بسیار حائز اهمیت است می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.
 • ورق استیل شماره ۳۱۶ علاوه‌بر آلیاژ کروم و نیکل از فلز مولیبدن نیز استفاده‌شده است. در ساختار آلیاژ این ورق ۱۶ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن اضافه شده‌است. ورق استیل ۳۱۶ بنام استیل ضدزنگ گرید دریایی نیز معروف است. به‌ همین دلیل با چنین ساختاری برای صنایع کشتی‌سازی و دریایی استفاده می‌شود.
 • ورق استیل ۳۱۷ از ورق‌های استیل ضد زنگ بوده و با برخورداری از مقادیر مشخصی مولیبدن دارای خواص بسیار چشمگیری هستند.
 • استیل شماره ۳۲۱ دارای خصوصیاتی نزدیک به استیل ۳۰۴ است. این نوع ورق برای جوشکاری و شکل دهی بسیار مناسب است.
مشخصات ورق استیل سری ۴۰۰

مشخصات ورق استیل سری ۴۰۰

 • ورق شماره ۴۰۵ یکی از مناسب‌ترین ورق‌های سری ۴۰۰ برای جوشکاری است.
 • ورق شماره ۴۰۸ از مقاومت بالا در مقابل حرارت برخوردار است. درمقابل خوردگی بسیار ضعیف است.
 • ورق استیل شماره ۴۰۹ قابل‌استفاده برای ساخت اگزوز خودروها و از قیمت بسیار پایینی برخوردار است.
 • ورق استیل ۴۱۰ دارای مقاومت چشمگیر در مقابل سایش و خوردگی است.
 • استیل شماره ۴۱۶ از ورق‌های استیل در سری ۴۰۰ از مقادیر بالایی از گوگرد برخوردار است. همچنین از جمله مزایای شماره ۴۱۶ ماشین کاری و شکل‌پذیری بالا است.
 • استیل شماره ۴۲۰ قابل‌استفاده برای تجهیزات روزمره مانند کارد و چنگال و … است.
 • استیل شماره ۴۳۰ دارای شکل‌پذیری بسیار مطلوب و قابل استفاده برای ساخت لوازم تزیینی است.
 • ورق استیل شماره ۴۴۰ به دلیل برخورداری از مقادیر بالایی از کربن از مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند. به ‌همین دلیل در ساخت لوازم خانگی مانند انواع یخچال، لباس‌شویی و … استفاده می‌شود.
 • ورق استیل شماره ۴۴۶ مناسب کار در دماهای بسیار بالا و مقاوم در مقابل حرارت است.
مشخصات ورق استیل سری ۵۰۰

مشخصات ورق استیل سری ۵۰۰

ورق‌های استیل سری ۵۰۰ به دلیل برخورداری از مقادیر بالایی از کروم در مقابل حرارت بسیار مقاوم هستند. به ‌همین دلیل کاربردهایی که نیاز به مقاومت بالا در مقابل دماهای بالا دارند استفاده خواهد شد.

مشخصات ورق استیل سری ۶۰۰

مشخصات ورق استیل سری ۶۰۰

ورق‌های استیل شماره 600 نیز بر اساس نوع آلیاژ مورد استفاده در آن‌ها متفاوت هستند. آلیاژهای متفاوت در آن‌ها نیز سبب افزایش دامنه کاربردی، مقاومت و کاربردهای متفاوت در آن‌ها گردیده است.

قضیه بگیر و نگیر بودن ورق استیل

قضیه بگیر و نگیر بودن ورق استیل

موضوع جالبی که درمورد ورق‌های استیل بسیار مطرح است و می‌تواند آن‌ها را نیز به ۲ دسته‌بندی مختلف تقسیم‌بندی کند، بگیر یا نگیر بودن است. این ویژگی به درصد و نوع آلیاژ مورد استفاده در ساخت آن برمی‌گردد. شاید گاهاً برای شما پیش‌آمده باشد که فروشندگان با فروش محصولات استیل با چسباندن آهنربا به آن اصل و یا نااصل بودن آن را تعیین خواهند کرد. اما درواقع این یک باور اشتباه است.

چراکه ورق‌های استیل بدلیل وجود عناصر و آلیاژهای متفاوت در آن‌ها می‌توانند آهن‌ربا را جذب و یا دفع نمایند. جذب یا دفع نمودن آهن‌ربا توسط ورق استیل نشانه‌ی اصل و یا نامرغوب بودن آن نخواهد بود. به زبان ساده‌تر با نزدیک کردن آهنربا به ورق استیل اگر به ورق استیل بچسبد، اصطلاحاً به آن استیل بگیر خواهند گفت. اگر به آن جذب نشود به آن استیل نگیر گفته می‌شود. در ورق‌های استیل که دارای آلیاژهای کروم و نیکل بیشتری هستند سبب دفع آهنربا خواهند شد.

کاربرد ورق‌های استیل

کاربرد ورق‌های استیل

تا این قسمت از مطلب متوجه شدید که ورق‌های استیل با افزودن مقادیر مختلفی از عناصر و آلیاژهای گوناگون به خواص مختلفی دست خواهند یافت. به‌ همین دلیل از آن‌ها می‌توان در صنایع مختلف استفاده نمود. افزودن آلیاژهای گوناگون و فلزات مختلف به فولاد سبب افزایش دامنه کاربردی ورق‌های استیل نیز گردیده است. چنین تنوعی سبب گردیده تا ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فردی به ورق‌های استیل ببخشد. که این مزایا سبب گردیده تا ورق استیل امروزه به یکی از کاربردی‌ترین ورق‌های فلزی موجود در بازار تبدیل شوند. همچنین در تمامی صنایع مختلف مورد توجه قرار بگیرد.

از جمله مهم‌ترین کاربردهای ورق استیل عبارت‌اند از:

 • استفاده از ورق استیل در سقف ساختمان و ساختمان‌سازی
 • استفاده در پوشش بدنه، سقف و درب آسانسورها
 • ساخت انواع مختلف لوازم خانگی
 • ساخت قطعات بزرگ مانند صنعت کشتی سازی و همچنین ساخت پمپ‌های مختلف
 • انواع تانکر حمل مواد شیمیایی
 • بدنه خودرو کامیون هواپیما و …
 • ساخت لوازم الکتریکی مانند ترانسفورماتور
 • ساخت تجهیزات پزشکی
 • لوازم آزمایشگاهی با وجود خوردگی کم
 • استفاده در صنایع تولید کاغذ در خط تولید مواد شیمیایی
 • ساخت انواع مختلف لوازم الکتریکی

ابعاد ورق‌های استیل

ورق‌های استیل در انواع مختلف سایز و ابعادهای گوناگونی ساخته می‌شوند. برای مثال می‌توان انواع ورق‌های استیل در عرض‌های  1000 الی ۱۲۵۰ میلی‌متر و طول دوهزار الی 2500 میلی‌متری در بازار یافت. شما نیز براساس نوع نیاز و کاربرد موردنظر می‌توانید نوع، ابعاد و ضخامت ورق مورد نظر خود را خریداری نمایید. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به درگاه اینترنتی صدرا انواع مختلف ورق‌های استیل را در ابعاد، سایز و وزن‌های مختلفی مشاهده و خریداری نمایید.

مزایای ورق‌های استیل

مزایای ورق‌های استیل

همان‌طور که گفته شد با افزودن مقادیر مشخصی از کروم و فلزهای دیگر به فولاد ترکیبات مختلفی بدست خواهد آمد. این ترکیبات تحت عنوان انواع مختلفی از ورق‌های استیل دارای کاربردهای متفاوتی هستند. از جمله مهم‌ترین مزایای ورق‌های استیل عبارت‌اند از:

خاصیت ضد زنگی

خاصیت ضد زنگی

ازآن‌جایی‌که مقادیر مختلفی از فلز کروم درون ورق‌های استیل موجود است. می‌توان گفت که از خاصیت ضد زنگی قابل‌توجهی برخوردار هستند. کروم با واکنش با اکسیژن هوا دچار زنگ‌زدگی نخواهد شد. بلکه لایه‌ای از اکسید کروم را روی ورق تشکیل خواهد داد. اگرچه این لایه با چشم غیرمسلح قابل دید نیست اما از زنگ‌زدگی و فرسودگی فلز جلوگیری خواهد کرد.

قابل بازیافت

قابل بازیافت

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای ورق‌های استیل قابل بازیافت بودن آن است. به ‌همین دلیل این خاصیت سبب افزایش محبوبیت ورق‌های استیل در میان فلزات دیگر گردیده است. درواقع ورق استیل به ‌صورت صددرصد قابل بازیافت هستند. استیل ضایعاتی پس‌از جمع‌آوری ذوب و مجدداً قالب‌گیری و قابل‌استفاده خواهد بود.

سختی و استحکام بالا

سختی و استحکام بالا

علاوه‌بر فلز کروم وجود مقادیر متفاوت از کربن در فلز استیل سبب افزایش سختی و استحکام این فلز گردیده است. در واقع هر چه مقدار کربن بیشتر باشد سختی و استحکام ورق تولید شده نیز بیشتر خواهد بود. لازم به ذکر است ورق‌های استیل نگیر به دلیل برخورداری از مقادیر بیشتری از کربن از استحکام بیشتری نسبت‌به ورق های استیل نگیر برخوردار هستند. اما خاصیت شکل‌دهی استیل بگیر بیشتر است.

قیمت ورق استیل

قیمت ورق استیل

ازآن‌جاکه بسیاری از ورق‌های فلزی و همچنین آلیاژهای مورد استفاده در ساختمان‌ها به‌ صورت وارداتی وارد کشور خواهند شد؛ نمی‌توان برای آن‌ها قیمت‌های مشخص و واحدی را تعیین کرد. به ‌همین دلیل نوسانات موجود در بازار و عوامل دیگر می‌توانند در تعیین قیمت روزانه این ورق‌ها بسیار تأثیرگذار باشند. قیمت ورق استیل نیز همانند محصولات دیگر به عوامل مختلفی از جمله مهم‌ترین آن‌ها نوع و قیمت متریال اولیه بستگی دارد.

همچنین عناصر تشکیل‌دهنده در ساخت نوع ورق استیل در قیمت تمام شده آن نیز بسیار تأثیر گذار است. ازجمله دیگر عوامل تأثیرگذار در قیمت استیل می‌توان به پارامترهایی نظیر:

 • نرخ دلار روز
 • نوع گرید ورق استیل
 • تولید کننده و
 • قیمت پخش کننده آن اشاره نمود.

فروشندگان با توجه به پارامترهای تعیین‌شده قیمت روز ورق استیل را براساس ابعاد و حجم آن مشخص خواهند کرد. در نهایت هرچه وزن و ابعاد ورق استیل مورد نیاز شما بیشتر باشد قیمت تمام شده نیز بیشتر خواهد بود. شما نیز می‌توانید جهت اطلاع از قیمت روز ورق استیل و همچنین خرید آن تنها به درگاه اینترنتی صدرا مراجعه نمایید. چرا که شما با مراجعه به درگاه اینترنتی صدرا می‌توانید با قیمت روز انواع ورق استیل آشنا شوید و خریدی مطمئن از این مجموعه داشته باشید.

از کجا ورق استیل بخریم؟

از کجا ورق استیل بخریم؟

شاید پس‌از مطالعه این مطلب به این نتیجه برسید که ورق استیل با کیفیت را از کجا تهیه کرد؟ یا این‌که از کجا ورق استیل با قیمتی مناسب و متعارف تهیه نمود؟

همان‌طور که می‌دانید فروشندگان و پخش‌کننده‌های بسیاری در سطح کشور اقدام به واردات و پخش انواع ورق استیل نموده‌اند. بااین‌حال می‌تواند خریدی مطمئن را برای شما بسیار دشوار کند. ازاین‌رو افرادی سودجو با ارائه و پخش انواع مختلفی از فلزات بی‌کیفیت سبب گردیدند تا به هر فروشنده‌ای نتوان اعتماد کرد. به‌ همین دلیل پیشنهاد ما به شما مجموعه صدرا است.

صدرا مجموعه‌ای کامل از تیم فنی جهت تولید انواع مختلفی از کانال‌های هوا، تهویه هوا، دریچه‌های هوا و همچنین پخش کننده عمده و خرده انواع مختلف ورق استیل به سرتاسر کشور است. همچنین باید بدانید که ورق‌های استیل در کشور همگی به‌ صورت وارداتی هستند. کارخانه رسمی جهت تولید ورق استیل در کشور وجود ندارد.

از جمله مهم‌ترین تولیدکنندگان و واردکنندگان ورق استیل در دنیا می‌توان به فرانسه، کره جنوبی، تایوان، چین، ژاپن و آمریکا اشاره نمود. شما نیز می‌توانید با مراجعه به مجموعه فنی و تولیدی صدرا انواعی مختلف ورق‌های استیل را مشاهده نمایید. پس‌از انتخاب نوع و سایز مورد نظر و مشاوره با کارشناسان درخواست خود را ثبت نمایید. در اسرع وقت سفارش شما پیگیری و برای شما ارسال خواهد شد.

همچنین شما علاوه‌بر خرید انواع مختلف ورق استیل و گالوانیزه می‌توانید جهت اجرای ورق استیل برای ساخت انواع مختلف کانال‌های هوا و تهویه روی افراد زبده و باتجربه صدرا حساب باز کنید.

انواع ورق استیل

درنهایت

در صورت افزودن عناصر مختلف به‌ویژه کروم و یا کربن به فولاد ساده می‌توان آن را به فولاد ضد زنگ با خواص بی‌نظیر تبدیل نمود. امروزه استفاده از استیل ضد زنگ دارای طرف‌داران بسیاری است. چراکه توانسته با ویژگی‌های منحصربه‌فرد از مزایای بسیاری برخوردار باشد. ورق استیل علاوه‌بر ویژگی‌ها، کاربرد و مزایای بسیار از ظاهری براق و بسیار زیبا نیز برخوردار است.

به‌ همین دلیل شما می‌توانید در صنایع مختلف از مزایای آن بهره‌مند شوید. در این محتوا نیز تلاش نمودیم تا به معرفی و شرح مطالب مفیدی در رابطه با انواع ورق استیل و همچنین کاربردهای آن بپردازیم. از جمله مهم‌ترین شاخصه‌های ورق استیل نیز می‌توان به ضد زنگ و ضد خوردگی بودن آن اشاره نمود. شما می‌توانید هم‌اکنون با مراجعه به سایت صدرا به ‌عنوان یکی از مطمئن‌ترین پخش‌کنندگان و اجراکنندگان ورق استیل محصول مورد نظر را خریداری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *