معمولا به منظور ایجاد تهویه در یک محیط از دریچه‌های مختلف و متنوعی بسته به موقعیت آن استفاده می‌شود. البته امروزه تنوع دریچه‌ها به حدی زیاد شده که برای هر مکانی دریچه ویژه و خاصی به کار برده می‌شود.

دریچه پادری گزینه‌ای مناسب برای ایجاد ارتباط بین دو محیط است و برای انتقال هوا از فضایی به فضای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دریچه را می‌توانید بر روی درب و یا بر روی پارتیشن، دیوار  و… نصب کنید.

ما در گروه تهویه صدرا انواع دریچه‌های پادری را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت عرضه می‌کنیم. به منظور تهیه سیستم تهویه مناسب نیز می‌توانید با ما از طریق وبسایت «tahviehsadra.com» در ارتباط باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی انواعی از این دریچه‌ها، کاربردها، مزیت‌ها و… بپردازیم.

دریچه پادری چیست؟

دریچه پادری چیست؟

این دریچه در دنیای صنعت ساختمان‌سازی و دریچه‌های تهویه با عنوان لوور پادری شناخته می‌شود. در حالت کلی به منظور ایجاد گردش هوا بین دو محیط از دریچه‌های تهویه بهره برده می‌شود.

اغلب در سالن‌های ورزشی، سرویس بهداشتی، مکان‌های بسته و… از این سیستم استفاده می‌شود. نحوه عمل این دریچه‌ها به شیوه‌ای است که فشار منفی ایجاد شده به وسیله مکش و تخلیه هوا را  خنثی می‌کند.

به این معنی که بر اساس فشار بین دو محیط، هوا از محیط پرفشار به محیط کم‌فشار منتقل و جابه‌جا می‌شود. به همین علت نصب این دریچه‌ها بر روی درب و… موجب انتقال هوا می‌شود. معمولا این دریچه‌ها را بر روی پایین‌ترین قسمت درب نصب می‌‌کنند که به راحتی هوا منتقل شود.

ویژگی‌های دریچه‌های پادری در گروه تهویه صدرا

ویژگی‌های دریچه‌های پادری در گروه تهویه صدرا

این دریچه‌ها از دو قاب مختلف تشکیل و ساخته شده‌اند و بر روی یکی از این فریم‌ها پره‌هایی به حالت U شکل قرار گرفته‌اند و بر روی دیگری هیچ قطعه‌ای وجود ندارد. این شکل‌گیری به این دلیل است که از هردو طرف یک شکل ثابت داشته باشیم.

برای قسمتی که پره‌ها بر روی آن قرار گرفته است، خلاصی حدودا نیم سانت بیشتر از قسمت دیگر است که قسمت بدون پره داخل قسمت دیگر قرار گیرد تا کاملا فیکس شود.

این پره‌ها که بر روی فریم‌ها تعبیه شده‌اند دارای قابلیت انتقال هوا به صورت همزمان هستند و همچنین امکان ایجاد دید برای طرفین وجود نداشته باشد.

در ساخت این دریچه‌های پادری هیچ محدودیتی در سایز و اندازه وجود ندارد و تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که عمق آن حدودا 4 سانتی‌متر باشد و ضخامت درب کمتر یا بیشتر این این حد نباشد.

همچنین رنگ دریچه‌های پادری را با توجه به رنگ درب می‌توانید عوض کنید. البته به طور معمول رنگ اصلی آن‌ها سفید الکترواستاتیک می‌باشد. از طرفی پره‌های قاب این دریچه‌ها 3.5 سانتی‌متر و بیشتر ساخته می‌شوند.

مزیت‌های استفاده از دریچه‌های پادری

مزیت‌های استفاده از دریچه‌های پادری

همانطور که اشاره کردیم معمولا تمامی مکان‌ها به سیستم تهویه هوا نیاز دارند این سیستم به راحتی هوای کهنه محیط را با هوای تازه جابه‌جا می‌کند.

در اغلب محیط‌هایی که هوا در آن‌ها جابه‌جا نمی‌شود حتی ممکن است که درب‌ها به سختی باز شوند، با استفاده از این دریچه‌ها مشکل فوق حل شده و هوای محیط به راحتی عوض می‌شود و از ایجاد خفگی جلوگیری می‌کند.

در صورتی که هوای محیط خفه و کهنه باشد موجب فاسد شدن مواد غذایی می‌شود به همین دلیل در سوپرمارکت‌ها و همچنین آشپزخانه‌ها با استفاده از این سیستم تهویه از فاسد شدن مواد جلوگیری می‌شود.

در محیط‌هایی همچون آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها که ممکن است هوای محیط سمی باشد با استفاده از این دریچه‌ها به راحتی هوای محیط تعویض شده و باعث جلوگیری از استنشاق هوای سمی توسط افراد می‌شود.

یکی دیگر از مزیت‌های بسیار مهم دریچه‌های پادری، استفاده از آن به عنوان درب ضد حریق است و این دریچه از گسترش و پخش‌شدن آتش و دود جلوگیری کرده و حرکت هوا را با محافظت در برابر آتش ترکیب می‌کند.

کاربرد دریچه‌های پادری

کاربرد دریچه‌های پادری

همانطور که اشاره کردیم با نصب‌کردن این دریچه‌ها هوا به راحتی بین دو محیط جابه‌جا و منتقل می‌شود و یک تعادل هوا ایجاد می‌شود. به همین علت دریچه‌های پادری دارای کاربردهای بسیار زیادی در مکان‌های مختلف هستند.

از جمله مکان‌هایی که در آن‌ها از این دریچه‌ها استفاده می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیمارستان‌ها
  • محیط‌های اداری
  • سالن‌های ورزشی
  • حمام و دستشویی
  • موتورخانه
  • اتاق‌های ژنراتور

به منظور داشتن محیطی با هوای مطبوع و عالی می‌توانید از این دریچه‌ها استفاده کنید. البته برای هر محیط نمونه و نوع مناسبی را انتخاب نمایید تا بالاترین میزان کارایی و طول عمر را داشته باشد.

انواع دریچه‌های پادری در گروه تنظیم تهویه صدرا

انواع دریچه‌ پادری در گروه تنظیم تهویه صدرا

در حالت کلی دریچه پادری در انواع مختلفی از جنس‌ها و متریال مختلف و کاربردی تولید می‌شود و برای هر مکان و محیطی از نوع مناسبی استفاده می‌شود. از این رو دریچه‌ها همخوانی و هماهنگی بیشتری با محیط داشته و شکل و ظاهر زیبایی ایجاد می‌کنند.

از طرفی اگر محیط دارای رطوبت، تماس با آب، شوینده و یا مواد شیمیایی باشد، به مرور دریچه از بین نمی‌رود و به دلیل جنسی که دارد ظاهر آن حفظ می‌شود. در حالت کلی این دریچه‌ها در جنس‌های چوب، آلومینیوم، استیل و پلاستیک تولید و در بازار عرضه می‌شوند.

در این قسمت به شرح انواع لوورهای پادری می‌پردازیم:

چوبی:

این مدل از دریچه‌ها از جنس چوب و MDF ساخته شده و صرفا بر روی درب‌های چوبی قابل نصب می‌باشند. این مدل به صورت دو قابه طراحی شده و با استفاده از پیچ و چسب بر روی درب نصب می‌شود.

برای داشتن یک پوشش عالی و محافظت‌کننده روی این دریچه‌ها از رنگ پلی‌ یورتان براق یا مات استفاده می‌شود که ظاهری زیبا و شکیل داشته باشد. همچنین برای رنگ بدنه نوع پی‌وی‌سی و رنگ‌های ضد آب استفاده می‌شود.

حین ساخت این مدل از دریچه‌ها بهتر است که به رعایت فاصله و زاویه بین شیارها توجه کنیم تا به صورت اصولی ساخته شده و امکان دید محیط مقابل در آن نباشد.

آلومینیومی:

این مدل از دریچه را می‌توانید برای انواع درب‌های چوبی، آلومینیومی، استیل، یو پی وی سی و… به کار برد. در ساخت پره‌های این دریچه‌ها از پروفیل قاشقی استفاده می‌شود تا موجب ایجاد زاویه‌ای مناسب شود.

این جنس از دریچه از دو قسمت متشکل است که یکی از قسمت‌ها شامل فریم و پره‌ها است و قسمت دیگر فقط از یک قاب مشابه با قطعه قبلی ساخته شده است. در حالت کلی به منظور ایجاد لایه پوششی بر روی این مدل از دریچه‌ها از رنگ پودری الکتروستاتیک کوره‌ای استفاده می‌شود.

استیل:

معمولا در محیط‌هایی همانند آزمایشگاه‌ها و مکان‌های تحقیقاتی که در آن‌ها از مواد شیمیایی اسیدی و یا خورنده استفاده می‌شود، از این جنس دریچه استفاده می‌کنند. علت این انتخاب طول عمر بیشتر دریچه پادری استیل است تا بعد از مدت زمانی کوتاه نیز شکل ظاهری خود را از دست ندهد.

این دریچه به صورت دو قابه و یک قابه طراحی شده که شکل و فریم اصلی آن با برش ورقه استیل ساخته می‌شود.

پلاستیکی:

این دریچه پلاستیکی از جنس ای بی اس بوده و برای درب‌های یو پی وی سی به کار برده می‌شود. این مدل از دریچه از دو قطعه ساخته شده که یکی دارای فریم  و پری و قطعه دیگر فقط قاب است.

این دریچه‌ها در محیط‌ها و مکان‌های دارای رطوبت و تماس مستقیم با آب به کار برده می‌شوند. به طور مثال برای سرویس بهداشتی و حمام و همچنین دیگر مکان‌های مرطوب بهترین انتخاب هستند.

قیمت دریچه‌های پادری

قیمت دریچه‌های پادری

معمولا از عواملی که بر روی قیمت دریچه‌ پادری موثر هستند می‌توان به نوع، جنس، سایز و رنگ پوششی آن‌ها اشاره کرد. البته در کمپانی ما برای متراژهای بیشتر تخفیفات ویژه‌ای نیز لحاظ می‌شود که می‌توانید از آن استفاده کنید.

ما در گروه تهویه صدرا انواع دریچه‌ها و لوورهای پادری را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در اختیار شما قرار می‌دهیم که بتوانید به راحتی نسبت به خرید و تهیه آن‌ها اقدام نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید از طریق شماره تماس‌های موجود در صفحه و یا آدرس وبسایت «tahviehsadra.com» با تیم پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *