برای تنظیم هوا و ایجاد هوایی مطبوع در محیط بهتر است که از سیستم تهویه مجهزی استفاده شود تا علاوه بر ایجاد فضایی عالی با هوای مطلوب، از ورود حشرات و… نیز به محیط جلوگیری کرد.

دمپرها تجهیزاتی هستند که به منظور تنظیم جریان هوا به کار برده می‌شوند. یکی از مدل‌های این تجهیز، دمپر دستی است که همانند شیر آب عمل کرده و موجب قطع و وصل شدن جریان هوا می‌شود.

ما در گروه تنظیم تهویه صدرا با آدرس اینترنتی «tahviehsadra.com»، انواع دمپر دستی را با استفاده از متریال درجه یک و جنس‌های مقاوم و محکم طراحی و تولید می‌کنیم که دارای طول عمر بالایی نیز می‌باشند. قیمت این تجهیزات و عوامل موثر بر آن را نیز در ادامه شرح داده‌ایم.

برای دریافت اطلاعات کامل در زمینه این تجهیزات، مزایا، کاربردها و انواع آن، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دمپر دستی چیست؟

دمپر دستی چیست؟

دمپر تجهیزی است که در کانال‌ها، دودکش‌ها، هواساز و… کاربرد دارد. استفاده از دمپر دستی موجب مسدود کردن و یا تنظیم‌کردن جریان هوا می‌شود. در واقع نحوه عملکرد این تجهیز مشابه شیر آب است، همانطور که از شیر آب به منظور قطع و وصل کردن آب استفاده می‌شود، این دمپر نیز به همان شیوه برای تنظیم جریان هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عملکرد و فرآیند این وسیله با استفاده از پره‌هایی که دارد معین می‌شود. شیوه قرار گرفتن پره‌ها به حالت دیسکی بوده و در کنترل دبی هوا بسیار موثر است. اغلب این دمپرها از جس‌های گالوانیزه، استنلس، آلومینیوم و… تولید می‌شود که دارای طول عمر و مقاومت بالایی هستند.

این تجهیز هم به صورت دستی و هم به شیوه اتوماتیک نیز باز و بسته می‌شود.

ویژگی‌های دمپر دستی در تهویه صدرا

ویژگی‌های دمپر دستی در تهویه صدرا

معمولا دمپرهای دستی دارای انواع مختلفی هستند که از نظر متریال ثابت بوده و صرفا محل نصب آن‌ها متفاوت است. انتخاب دمپر بهتر است به گونه‌ای باشد که در زمان معین به راحتی قطع و وصل شود. در این قسمت به شرح مشخصات و ویژگی‌های بارز دمپر دستی می‌پردازیم.

متریالی که با استفاده از آن این محصول را می‌سازند، معمولا از جنس گالوانیزه، استنلس استیل و آلومینیوم است. دلیل انتخاب این متریال‌ها مقاومت و طول عمر بالای آن‌ها می‌باشد.

نوع و مدل پره‌ای که در این دمپرها مورد استفاده قرار می‌گیرد به شکل یک لایه و حالت V بوده که در پره‌های دو لایه این شکل به حالت ایرفولی است.

مزایای استفاده از دمپر دستی

مزایای استفاده از دمپر دستی

استفاده از دمپر دستی در کانال‌های تهویه ضروری است و دارای مزیت‌های زیادی در سیستم تهویه هستند. در این قسمت مزایای استفاده از آن را شرح داده‌ایم.

از جمله مزایای بهره‌بردن از این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل و تنظیم هوای ورودی به طور کامل
  • قطع و وصل نمودن جریان هوا
  • تنظیم سرعت هوا
  • قابل استفاده در قسمت‌های اصلی و فرعی کانال‌ها
  • متنوع و مختلف در طراحی و کارایی

به طور کلی به منظور بهینه‌سازی و نرمال کردن جریان هوا می‌توان از این دمپر استفاده کرد. در صورتی که تمایل به سفارش آن دارید می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

کاربردهای دمپر دستی

کاربردهای دمپر دستی

از دمپر دستی در حالت کلی برای کنترل و تنظیم جریان هوا در کانال‌ها و دریچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که این عمل را به وسیله پره‌های دیسکی به انجام می‌رساند.

دمپر دستی به طور معمول بر روی خطوط اصلی و فرعی کانال‌های هر مسیر نصب شده و میزان جریان هوای ورودی را کنترل می‌نماید. همچنین با استفاده از این دمپرها به راحتی سرعت جریان هوای دلخواه تنظیم شده و به حد نرمال می‌رسد.

این مدل از دمپر را به راحتی می‌توان در مسیر اصلی و فرعی کانال‌ها و دریچه‌ها نصب کرد تا موجب کنترل هوای ورودی، تنظیم و یا قطع و وصل کردن آن شود.

برای برقرار کردن جریان مناسب و مطبوع هوا در محیط‌های مختلف نیز از این محصول استفاده می‌شود که در صورت بسته بودن نیز از ورود حشرات و پرندگان به داخل محیط جلوگیری می‌کند.

انواع دمپر دستی

انواع دمپر دستی

همانطور که اشاره کردیم این دمپرها دارای انواع مختلفی هستند که برحسب نیاز در مکان‌های مختلفی به کار برده می‌شوند. در حالت کلی این دمپرها در دو شکل ظاهری گرد و چهارگوش طراحی و تولید می‌شوند که در قسمت پایین اطلاعاتی درباره هر یک قرار داده شده است.

انواع دمپر دستی به شرح زیر است:

گرد فلنج‌دار

گرد فلنج‌دار:

به منظور تنظیم، قطع و وصل کردن مسیر هوا در سیستم کانال‌های تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بستن و قطع کردن این دمپر از طرف اپراتور و به وسیله دسته دمپر انجام می‌شود. انتخاب دسته دمپر بهتر است به صورتی باشد که به راحتی باز و بسته شود.

گرد بدون فلنج:

کارایی این مدل نیز همانند مدل فوق است. شکل ظاهری آن به صورت گرد مانند است و بر عکس مدل فوق فاقد فلنج می‌باشد.

چهارگوش پره موازی:

چهارگوش پره موازی:

این مدل با داشتن پره‌های موازی به منظور قطع و وصل کردن جریان هوا به کار برده می‌شود. دارای شکل مربع و مستطیل است و همچنین تنظیم آن توسط اپراتور و از طریق دسته دمپر انجام می‌شود.

نوع پره‌های موازی حین باز شدن حالتی شیب‌دار دارند و در صورتی که دمپر نیم‌باز باشد، جریان هوا با شیب انجام می‌شود و هر مقدار میزان شیب بیشتر باشد جریان هوا بیشتر و شدیدتر صورت می‌گیرد. در حالت کلی این مدل از دمپرها عملکرد بهتری دارند.

چهارگوش پره متقابل

چهارگوش پره متقابل:

شکل و مدل قرارگیری پره‌ها در این مدل دمپر به صورت متقابل است. البته کارایی و کاربرد آن همانند سایر دمپرها بوده که توسط اپراتور و از طریق دسته دمپر انجام می‌شود.

عموما تمامی انواع این دمپر دارای کارایی یکسانی هستند و صرفا از نظر شکل ظاهری تفاوت دارند که همین موجب می‌شود در قسمت‌های متفاوتی از سیستم و کانال تهویه نصب شوند.

قیمت دمپر دستی در گروه تنظیم تهویه صدرا

قیمت دمپر دستی در گروه تنظیم تهویه صدرا

معمولا قیمت این تجهیز بر اساس جنس متریال و متراژی که شما سفارش می‌دهید معین می‌شود که گروه صنعتی ما برای متراژهای بالا تخفیفات ویژه‌ای در نظر می‌گیرد.

ما در گروه تنظیم تهویه صدرا انواع دمپر دستی را با بهره بردن از متریال درجه یک طراحی و تولید می‌کنیم و با قیمتی بسیار مناسب عرضه می‌کنیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق شماره تماس‌های موجود در صفحه و یا آدرس وبسایت «tahviehsadra.com» با تیم پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *