امروزه افراد برای جلوگیری از هدررفت انرژی به دنبال بهترین راه‌حل‌ها هستند. به همین منظور با ایجاد عایق‌کاری بر روی سطوح علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، موجب جلوگیری از انتقال صدا، تراکم رطوبت و… می‌شوند.

ما در گروه تهویه صدرا به آدرس اینترنتی «tahviehsadra.com» مواد و متریال درجه یک و عالی را برای عایق‌کاری عرضه می‌کنیم که بتوانید این مواد باکیفیت را با قیمتی بسیار مناسب تهیه نمایید.

در این مقاله به بررسی انواع عایق، مزایا و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم پس با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

عایق‌‌کاری سیستم تهویه

عایق‌‌کاری سیستم تهویه

کلمه عایق به معنی وسیله و متریالی است که موجب جلوگیری از هدررفتن و عبور انرژی، هوا، صدا و… از یک محیط شود. به این منظور، زمانی که شما برای سطح و مکانی عایق‌کاری انجام می‌دهید، تمایل دارید که مانع از نفوذ و رد شدن عوامل داخلی و خارجی شوید.

دستگاه‌های تبخیر و تقطیر، کانال‌های تهویه و… از مواردی هستند که در آن‌ها این عمل انجام می‌شود. با استفاده از عایق‌ از هدررفتن انرژی، انتقال صدا و… نیز جلوگیری می‌شود.

مزایای عایق‌‌کاری کانال تهویه

مزایای عایق‌‌کاری کانال تهویه

همانطور که می‌دانید استفاده از عایق موجب جلوگیری از نشت هوا می‌شود و هچنین ریسک جمع شدن و تراکم رطوبت را در سیستم تهویه کاهش می‌دهد. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از عایق‌کاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از نشت هوا
 • موجب افزایش عمر کانال تهویه
 • بسیار مقرون به صرفه
 • جلوگیری از هدر رفتن انرژی
 • مانع از پخش و انتشار صوت
 • مقاوم در برابر حریق
 • افزایش ایمنی
 • جلوگیری از عبور و رد شدن آتش
 • کاهش آلودگی صوتی
 • افزایش مقاومت سیستم تهویه
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی

برای فهم بهتر موضوع در این قسمت چند مورد از مزایای استفاده از عایق را شرح می‌دهیم:

عایق حرارتی:

به طور معمول باعث افزایش طول عمر کانال می‌شود. در حالت کلی این عایق موجب کم شدن مقدار هدر رفتن گرما می‌شود که نتیجه آن صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

همچنین از طرفی موجب جلوگیری از نشت هوا و کاهش ریسک تجمع رطوبت در کانال تهویه می‌شود. در صورتی که کانال‌های تهویه عایق‌بندی شده باشند، موجب کاهش هزینه‌های قبض می‌شود.

عایق صدا:

اغلب کانال‌های سیستم تهویه حین کارکردن دارای صدای بلند و ناهنجاری هستند که می‌تواند آزاردهنده و گوش‌خراش باشد. با استفاده از متریال عایق میتوان به راحتی موجب جلوگیری از پخش صدا شد.

جلوگیری از تراکم رطوبت:

ایجاد تراکم در سیستم باعث بروز رطوبت می‌شود که با بهره‌بردن از انواع عایق، مانع از ایجاد تراکم می‌شوید.

عایق‌نسوز:

یکی دیگر از موارد مهم انجام این امر، می‌توان به مقاومت آن در برابر آتش‌سوزی اشاره کرد که موجب افزایش میزان امنیت شده و در برخی از موارد تا ۴ ساعت نیز در برابر حریق مقاوم است.

در حالت کلی انجام عایق کاری مزیت‌های بسیار زیادی دارد و بهره بردن از آن در مرحله اول موجب کاهش هزینه قبوض شده که نشان از کاهش مصرف انرژی دارد.

کاربردهای عایق‌‌کاری کدام‌اند؟

کاربردهای عایق‌‌کاری کدام‌اند؟

اغلب برای جلوگیری از اسراف در مصرف انرژی، هدر رفت سوخت، انجماد و… از متریال مخصوص برای عایق‌بندی استفاده می‌شود. در حالت کلی عایق‌کاری برای موارد زیر به کار برده می‌شود:

کارایی مواد عایق بسیار زیاد است و در صورت استفاده نکردن از آن ممکن است تمامی سیستم دچار مشکل شود و اجبارا در مدت زمانی کوتاه اقدام به تعویض آن کنید. برای ایجاد یک محیط مناسب از نظر صدا، حرارت و.. توصیه می‌شود که این امر را انجام دهید.

انواع مدل عایق‌کاری

انواع مدل عایق‌کاری

عایق‌ها در حالت کلی دارای انواع مختلفی هستند و اغلب نیز به شکل پودر مانند می‌باشند، که با استفاده از متریال و مواد فیبری تقویت می‌شوند و حین مصرف، آن‌ها را با آب ترکیب می‌کنند. به طور معمول عایق‌کاری بسته به کاربردی که دارد دارای انواع مختلفی است که در زیر به شرح این انواع پرداخته شده است.

ترکیب پلاستیک‌ها:

معمولا این نوع از عایق‌ها به شکل و فرم پودر بوده و همانطور که گفتیم با استفاده از مواد فیبری تقویت شده و با آب ترکیب می‌شوند.

عایق میکروپروس:

این مدل از عایق‌ها به شکل پودری نرم است که سوراخ‌هایی بسیار ریز و میکروسکوپی دارد. همچنین دارای رسانایی حرارتی کمی بوده و درون کپسول‌های مخصوص نگهداری می‌شوند.

عایق بتونی:

برای ساخت این مدل از عایق‌ها، خرده سنگ‌های منفذدار را با سیمان هیدرولیکی عرضه می‌کنند.

شیشه سلولی

شیشه سلولی:

در صورت تمایل به استفاده از عایق‌های غیرقابل نفوذ، می‌توانید از این نوع عایق استفاده کنید.

پشم شیشه

پشم شیشه:

تمام مدل‌های مختلف عایق پشم شیشه به منظور عایق‌کاری دستگاه‌ها و سیستم‌های تهویه مطبوع به کار برده می‌شوند. در حالت کلی شامل؛ شکل‌های تیوپی، تخته‌های صلب و متقاطع هستند که برای عایق صوتی و حرارتی به کار برده می‌شوند.

رزین فنلی

رزین فنلی:

این مدل دارای ضخامت کمتری است و به منظور انجام عایق حرارتی کاربرد بیشتری دارد.

برای انتخاب یک عایق مناسب بهتر است نمونه‌ای را انتخاب کنید که در هر صورت دارای مقاومت بیشتری باشد. همچنین توصیه می‌شود از نظر دما و چگالی متناسب باشد که در مقابل رشد باکتری و قارچ مقاومت کند.

از طرفی مانع از نفوذ و تراکم رطوبت شده تا موجب افزایش طول عمر سیستم تهویه شود.

قیمت عایق‌کاری در گروه تنظیم تهویه صدرا

قیمت عایق‌کاری در گروه تنظیم تهویه صدرا

معمولا هزینه عایق‌کاری به نوع آن و همچنین میزان سطحی است که تمایل به ایجاد عایق در آن دارید بستگی دارد. به طور معمول برای متراژهای بالای از کار، تخفیفات ویژه از طرف ما در نظر گرفته خواهد شد.

ما در گروه تنظیم تهویه صدرا مواد و متریال اولیه عایق‌کاری را با بالاترین کیفیت و با استفاده از مواد درجه یک و در قیمتی بسیار مناسب عرضه می‌کنیم که به راحتی بتوانید نسبت به تهیه آن اقدام نمایید. در صورتی که تمایل به سفارش دارید می‌توانید با ما در تماس باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق شماره تماس‌های موجود در صفحه و یا آدرس وبسایت «tahviehsadra.com» با تیم کارشناسی ما در ارتباط باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *