عموما به منظور متعادل کردن سیستم تهویه، از تجهیزات مخصوصی استفاده می‌شود. این تجهیزات از هدر رفتن هوای مطبوع داخل محیط جلوگیری کرده و همچنین در زمان بسته‌بودن مانع از ورود حشرات و پرندگان به داخل می‌شوند.

دمپر بادی نمونه‌ای از این تجهیزات است که در قسمت پشت فن قرار گرفته و با روشن شدن آن، شروع به کار می‌کند. این تجهیز به صورت خودکار بسته می‌شود و قابلیت تنظیم دستی یا اتوماتیک ندارد.

گروه تنظیم تهویه صدرا، این دمپر را با بهره‌بردن از متریال سبک و درجه یک می‌سازد که بدون نیاز به فشار زیادی از هوا شروع به کار کنند. در صورت تمایل به تهیه این تجهیز می‌توانید از طریق آدرس وبسایت «tahviehsadra.com» با تیم پشتیبانی ما در ارتباط باشید.

در ادامه این مقاله به شرح و بررسی تخصصی مزایا، کاربردها و ویژگی‌های این محصول می‌پردازیم پس با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم.

دمپر بادی چیست؟

دمپر بادی چیست؟

این دمپر در صنعت به اسم بالانس دمپر وزنی نیز شناخته می‌شود، برای یکطرفه کردن جریان هوا به کار برده می‌شود. عملکرد این تهویه به صورتی است که پره‌ها به وسیله جریان هوا باز شده و هنگامی که جریان هوا متوقف شود، بسته می‌شوند و از حرکت هوا در سمت مقابل جلوگیری می‌کنند.

این دمپر از سه قسمت کلاف، پره و خروسک تشکیل شده است. همچنین با کار کردن فن، پره‌ها باز شده و با خاموش شدن فن بسته می‌شوند، که موجب جلوگیری از خروج هوای گرم در زمستان و هوای سرد در تابستان می‌شوند.

همچنین زمانی که فن بسته می‌شود، هیچ حشره‌ای نمی‌تواند از آن طریق وارد محیط شود. در حالت کلی به منظور ساخت قاب و فریم بیرونی این دمپر از ورق گالوانیزه به ضخامت 1 میلی‌متر استفاده می‌شود.

ویژگی‌های دمپر بادی در گروه تنظیم تهویه صدرا

ویژگی‌های دمپر بادی در گروه تنظیم تهویه صدرا

دمپرها دارای انواع مختلفی هستند که در صنایع با توجه به موقعیت و کاربرد مورد نیاز استفاده می‌شوند. در حالت کلی این تجهیز در جنس‌های؛ آلومینیوم، استیل، گالوانیزه و ورق آهنی سیاه «st37» ساخته می‌شود.

به کمک این تجهیز، تغییر در جریان هوا و قطع و وصلی آن انجام شده و به همین دلیل در جایی که جریان هوا وجود دارد نصب می‌شود.

دمپر بادی دارای تیغه‌هایی است که به صورت اتوماتیک و یا دستی باز و بسته می‌شوند. زمانی که تیغه‌ها بر روی همدیگر قرار می‌گیرند، عبور جریان هوا کنترل شده و حین باز شدن تیغه‌ها جریان هوا به دو صورت موازی و متقاطع حرکت می‌کند.

این وسیله در دو نوع تک پره و چند پره ساخته می‌شوند که در شکل چند پره تیغه‌ها به صورت موازی یا متقابل هستند. این دمپر در دو نوع چهارگوش و گرد تولید می‌شود.

جنس دمپر بادی

جنس دمپر بادی

اغلب به منظور ایجاد پره‌های سبک و کارکرد بهتر دمپر بادی، از تیغه‌های آلومینیومی جهت ساخت پره‌ها استفاده می‌شود. شکل و فرم ظاهری دمپر، شامل یک قاب با فریم یکطرفه است که حجم اصلی قاب داخل دیوار و در قسمت پشتی فن قرار می‌گیرد و به وسیله قاب بیرونی به دیوار وصل می‌شود.

بر اساس نوع عملکردی که این تجهیز دارد، بهره‌بردن از تیغه‌های سبک بهتر است. در حالتی که از پره‌های سنگین استفاده شود، وزن آن‌ها سنگین‌تر شده و نیازمند فشار بیشتری برای باز شدن هستند. از این رو با سنگین کردن پره‌ها می‌توان مشخص کرد که در چه مقیاسی از فشار باز شوند.

جنس قاب و فریم این تجهیز، از ورق گالوانیزه در ضخامت حدودی 1 میلی‌متر و جنس تیغه‌های آن از ورق آلومینیوم است و با استفاده از یک محور ثابت که به تمام تیغه‌ها وصل است، با روشن شدن فن باز شده و شروع به کار می‌کنند.

مزایای استفاده از دمپر بادی

مزایای استفاده از دمپر بادی

این تجهیز همانطور که گفتیم در سیستم تهویه به منظور یکطرفه کردن جریان هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از دمپر بادی دارای مزایای زیادی هست که می‌تواند موجب بهبود بخشیدن به سیستم تهویه هوا شود.

از جمله مزایای استفاده از این تجهیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موجب جلوگیری از ورود هوا در سمت مخالف
 • قابلیت نصب بر روی دیوار
 • مانع از ورود گردوغبار به داخل محیط
 • دارای قابلیت تنظیم هوا خروجی در مقیاسی معین
 • قابلیت ساخت در ابعاد و سایزهای مختلف
 • بدون نیاز به پوشش رنگی
 • حرکت روان به دلیل داشتن پره‌های سبک
 • بدون نیاز به محرک و موتور خارجی

با توجه به موارد فوق می‌توان در صنایع از این تجهیز استفاده کرد. در صورت تمایل به سفارش این سیستم، می‌توانید از طریق شماره تماس‌های موجود در صفحه با ما در ارتباط باشید.

موارد کاربردی دمپر بادی

موارد کاربردی دمپر بادی

همانطور که در قسمت فوق اشاره کردیم، دمپر بادی برای یکطرفه کردن جریان هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل در مکان‌های زیادی کاربرد دارد. از این تجهیز بر روی نما، دیوار و یا کانال‌های آلومینیومی استفاده می‌شود که سیستم تهویه هوا را بهبود ببخشد.

از همین بابت جهت یکطرفه کردن هوای خروجی تجهیزات متعددی نیز می‌توان از دمپر بهره گرفت. این تجهیزات می‌توانند شامل:

 • رادیاتور انواع ژنراتورها
 • یکطرفه کردن خروجی هوای اگزاست فن‌ها
 • ورود هوای تازه
 • خروج هوای پرت

همچنین برحسب نیاز می‌توان در جایگاه‌های متعدد دیگری نیز از این نوع دمپر استفاده کرد.

انواع دمپر بادی در تهویه صدرا

انواع دمپر بادی در تهویه صدرا

این تجهیز در دو شکل گرد و چهارگوش طراحی و تولید می‌شود که هریک با توجه به مکان مورد نظر دارای سایز و ابعاد مختلفی هستند. در این قسمت به شرح هر مدل و کارایی آن‌ها می‌پردازیم.

دمپر بادی گرد

دمپر بادی گرد:

این مدل از دمپر در جنس‌های آهن، آلومینیوم و استیل قابل ساخت است و به صورت سفارشی در سایز و ابعاد مورد نظر شما ساخته می‌شود. قابی که اطراف آن قرار دارد از جنس ورق ضخیم ساخته می‌شود و پره‌های داخلی از ورق‌های نازک و سبک در جنس‌های مختلف ساخته می‌شوند که به راحتی کنترل هوا را انجام دهند.

زمانی که دستگاه تهویه مطبوع را روشن می‌کنید، دمپر بادی به وسیله جریان هوا باز می‌شود. البته این مدل از دمپر قابلیت کنترل و تنظیم دستی و اتوماتیک ندارد و موتور آن‌ها با قدرت‌های مختلفی وجود دارند.

دمپر گرد در فاصله ما بین کانال انتقال هوا قرار گرفته و به صورت آماده‌باش کار می‌کند. بعد از روشن‌کردن سیستم، فشار ایجاد شده موجب بازشدن دمپر و پس از افت فشار هوا مجددا دمپر بسته می‌شود.

دمپر بادی چهارگوش

دمپر بادی چهارگوش:

این دمپر معمولا در قسمت پشتی فن هواکش‌ها بر روی نما نصب می‌شود و با شروع کار فن، پره‌های این دمپر نیز باز شده و هوای داخل محیط را به خارج انتقال می‌دهد و پس از قطع و خاموش شدن فن، به طور خودکار بسته می‌شود.

در این حالت از هدر رفتن هوای داخل جلوگیری شده و همچنین مانع از ورود حشرات و پرندگان به داخل محیط می‌شود. در ساخت دمپرها برای سبک بودن پره‌ها و کارایی بهتر آن‌ها، از تیغه‌های سبک و نازک استفاده می‌شود.

قیمت دمپر بادی در تهویه صدرا

قیمت دمپر بادی در تهویه صدرا

قیمت دمپر بادی در حالت کلی به جنس، سایز و… بستگی دارد. البته در گروه مهندسی ما برای سفارشات در متراژهای بالا نیز تخفیفات خوبی را در نظر گرفته‌ شده است که می‌توانید از آن بهره ببرید.

ما در گروه تنظیم تهیه صدرا انواع دمپر بادی را با استفاده از متریال درجه یک طراحی و تولید کرده که در سراسر کشور بتوانید نسبت به سفارش این تجهیز اقدام نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق شماره تماس‌های موجود در صفحه و یا آدرس وبسایت «tahviehsadra.com» با تیم کارشناسی ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *